Sv.Lenart.jpg

Misel

Kar na svetu človek seje,
to bo tam po smrti žel,
kar je dobrega pripravil,
bo veselo s seboj vzel.

bl. A. M. Slomšek

Za sinodalno Cerkev: občestvo, sodelovanje, poslanstvo

 

16. oktobra 2021 smo v cerkvi sv. Janeza Boska začeli sinodalno pot tudi v mariborski nadškofiji.

 

Mogoče se komu zastavlja vprašanje: »Pa kaj je zdaj spet ta sinoda?« Sinoda NI PARLAMENT, ampak JE skupno POSLUŠANJE DUHA. Le-to tokrat nikakor ne bo omejeno zgolj na Vatikan ali Rim, saj včeraj in ta vikend sinodo odpiramo tudi po vseh škofijah sveta, vključno z Mariborsko nadškofijo.

Sinoda izhaja iz starogrškega izraza syn hodos, kar dobesedno pomeni hoditi skupaj, kar po papežu Frančišku dobro izraža namen sinode, da bi po vsem svetu prebudili proces, v katerega bi bili vključeni vsi krščeni ter da bi skupaj poslušali drug drugega in se pogovarjali ter se skupaj kot občestvo odpirali Svetemu Duhu in Mu prisluhnili. Zato to naj ne bi bila neka »javnomnenjska raziskava« ali »parlament«, temveč v prvi vrsti poslušanje Svetega Duha. Papež je ob odprtju jasno poudaril: »Če ne bo Duha, ne bo sinode!« Zato res pogosto skupaj prosimo »Samo Ti nas vodi, bodi doma v naših srcih; pokaži nam pot, po kateri naj gremo, in kako naj hodimo po njej.«

 

 

Sinoda2021-23

 

Adsumus Sancte Spiritus – Molitev za sinodo 2021-2023

 

Vsako zasedanje na drugem vatikanskem koncilu se je začelo z molitvijo Adsumus Sancte Spiritus.

 

Prve besede v latinskem originalu pomenijo »Pred teboj smo, Sveti Duh«. To molitev so skozi stoletja uporabljali na koncilih, sinodah in drugih zborovanjih Cerkve, njeno avtorstvo pa pripisujejo sv. Izidorju Seviljskemu (ok. 560–4. april 636). Ko vstopamo v sinodalni proces, s to molitvijo kličemo Svetega Duha, naj dela v nas, da bomo mogli biti občestvo in ljudstvo milosti. Za sinodalni proces od 2021 do 2023 predlagamo poenostavljeno obliko molitve, da jo bosta lahko vsaka skupina in liturgično občestvo lažje molila skupaj.

 

Pred Teboj smo, Sveti Duh,
ko smo zbrani v Tvojem imenu.

 

Samo ti nas vodi,
bodi doma v naših srcih;
pokaži nam pot, po kateri naj gremo,
in kako naj hodimo po njej.

 

Šibki smo in grešni;
ne dopusti, da bi širili nered.
Ne dopusti, da bi nas nevednost vodila po napačni poti
ali da bi pristranskost vplivala na naša dejanja. 

 

Daj, da v Tebi najdemo svojo edinost,
da bomo lahko skupaj hodili večnemu življenju naproti
in se ne bomo oddaljili od poti resnice
in od pravičnosti.

 

Vse to Te prosimo,
ki deluješ na vsakem kraju in v vsakem času,
v občestvu z Očetom in Sinom
na vekov veke.

 

Amen.

 

Piškotke uporabljamo za izboljšanje naše spletne strani. Z uporabo naše spletne strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke. Podrobne informacije..

Sprejemam piškotke.

EU Cookie Directive Module Information